Згода особи на розміщення фото у Facebook

Чи отримуєте ви згоду фізичної особи, якщо розміщуєте її фото в соціальній мережі?

Сьогодні доволі часто зустрічаються випадки, коли хтось із знайомих (або не дужеJ) у соціальних мережах розміщує фото, на якому ви зображені. Більше того, вас навіть можуть відмітити на такому фото незалежно від того, подобається вам це чи ні.

Також вам слід розуміти, що в Україні вже є випадки звернення до суду із позовами щодо втручання в особисте життя. Суди вже приймають ці позови до розгляду та виносять рішення.

Давайте розберемося, чи правомірні дії таких «папараці»?

Так, законом гарантується  охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях. Фотографії, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені ЛИШЕ ЗА ЗГОДОЮ цієї особи.

Гарантії закону також розповсюджуються на захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок. Так, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку ЛИШЕ ЗА ЇЇ ЗГОДОЮ.

ПРОТЕ ІНСНУЮТЬ ВИНЯТКИ КОЛИ ЗГОДА НЕ ПОТРІБНА…

  • Якщо зйомки проводяться відкрито — на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.
  • Якщо це викликано необхідністю захисту інтересів фізичної особи або інтересів інших осіб.
  • Якщо ви позували авторові (фотографу) за плату.
  • Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без її згоди, може бути проведене лише у випадках, встановлених законом (наприклад, під час проведення слідчих дій).

ЯКЩО ВИ ПОГОДИЛИСЬ НА ЗЙОМКУ…

…а потім передумали, то маєте право вимагати припинення публічного показу фото/відео контенту в тій частині, яка стосується вашого особистого життя. Проте майте на увазі, що витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, будуть відшкодуватися вами.

Якщо ж ви позували авторові (фотографу) за плату — фотографія або інший художній твір з використанням цієї фотографії можуть бути публічно показані, відтворені або розповсюджені без вашої  згоди. У такому випадку усі витрати з використання фото/відео контенту несе безпосередньо його автор (фотограф).

Якщо ж «модель», яка позувала авторові фотографії, побажає припинити публікацію та розповсюдження — вона має бути готовою до відшкодування пов’язаних із цим витрат (у том числі збитків) та навіть компенсації упущеної вигоди.

ВАШІ ПРАВА…

Отже, якщо ваше фото з’явилося в соціальній мережі без вашої на це згоди, ви маєте право вимагати його видалення. Якщо ваше прохання не виконано,  ви маєте право звернутися до суду з позовом про захист своїх прав і компенсацію матеріальної та моральної шкоди.

ЯК ЗАХИСТИТИСЬ АБО НЕ ПОТРАПИТИ В ХАЛЕПУ?

Рекомендуємо:

  • якщо ваше фото з’явилося в соціальних мережах без вашої згоди і ви маєте намір заборонити його показ, то необхідно зафіксувати факт показу фото, зробивши скріншоти, які в майбутньому можуть стати доказами у суді;
  • якщо ви маєте намір розмістити фото на якому зображені інші фізичні особи, то отримайте у таких осіб згоду, хоча б шляхом обміну повідомленнями. Це захистить вас від непорозумінь та будь-яких претензій у майбутньому, а також фінансових обтяжень.